2017 - RESULTS FOR RABBITS
Rabbit Show Results
Best Rabbit in Show - A. Schie, Akron with Mini Rex
Best Reserve - C. Mohney, Buffalo with English Spot
Best Cavy in Show - C. Seraceni, Alden with an American
Best Reserve - C. Mohney, Buffalo with Teddy
Best Reserve - C. Mohney, Buffalo with Teddy
Champion Rabbit Showman - C. Mohney, Buffalo
Best of Breed Best Opposite
Rabbits
Am Chinchilla J. Zilke --
Champagne C. Mohney, Buffalo E. Monhey, Buffalo
California C. Saraceni, Alden C. Saraceni, Alden
Britannia Petite B. Cottrell, Holland B. Cottrell, Hollan
English Spot C. Mohney, Buffalo C. Mohney, Buffalo
Havana T. Barczykowski, Alden --
Holland Lop A. Schie, Akron A. Bartolini
Jersey Wolly G. Regnet, East Aurora --
Mini Lop M. Lissner, Glenwood S. Metzger, Holland
Mini Rex A. Schie, Akron S. Metzger, Holland
Netherland Dwarf G. Regnet, East Aurora --
New Zealand E. Wierzba, Boston E. Wierzba, Boston
Polish M. Lissner, Glenwood B. Cottrell, Holland
Satin T. Barczykowski, Alden M. DePue, Hamburg Silver Fox E. Mohney, Buffalo E. Mohney, Buffalo
Checkered Giant C. Mohney, Buffalo C. Mohney, Buffalo
Cavy
American C. Saraceni, Alden
Teddy A. Schie, Akron
White Crested A. Schie, Akron
Pet Classes
Best Pet Doe G. Regnet, East Aurora
Best Pet Rabbit S. Buckley, Boston
Best Pet Sow A. Schie, Akron
Best Pet Boar C. Saraceni, Alden
Best Pet Cavy G. Regnet, East Aurora
American C. Saraceni, Alden
Teddy A. Schie, Akron
White Crested A. Schie, Akron
Pet Classes
Best Pet Doe G. Regnet, East Aurora
Best Pet Rabbit S. Buckley, Boston
Best Pet Sow A. Schie, Akron
Best Pet Boar C. Saraceni, Alden
Best Pet Cavy G. Regnet, East Aurora
Meat Rabbit Show
Grand Champion Meat Rabbit - E. Wierzba, Boston
Reserve Champion Meat Rabbit - C. Mohney, Buffalo
Highly Commended Meat Rabbit - C. Saraceni, Alden
Commended Meat Rabbit - W. Lawrence, North Collins
Champion Meat Rabbit Showman - C. Mohney, Buffalo
Rabbit Dressing Contest Results
Senior Division
First Place - S. Buckely, Boston - Tickets to Island Oaisis
Second Place - G. Regnet, East Aurora - Sailor
Third Place - A. Schie, Akron - Tickets to Paradise
Fourth Place - T. Barczykowski, Alden - Beach Dude
Junior Division
First Place - C. Saraceni, Alden - Fairy Friends
Second Place - H. Niefergold, Lawtons - Hare-Air Express
Third Place - K. Niefergold, Lawtons - Golden Nuggets
Fourth Place - B. Cottrell, Holland - Hawaiian Paradise
Honorable Mention - S. Metzger, Holland - Snowball Fight
First Place - C. Saraceni, Alden - Fairy Friends
Second Place - H. Niefergold, Lawtons - Hare-Air Express
Third Place - K. Niefergold, Lawtons - Golden Nuggets
Fourth Place - B. Cottrell, Holland - Hawaiian Paradise
Honorable Mention - S. Metzger, Holland - Snowball Fight
Top Scorer Rabbit Knowledge Contest
V. Weisbeck, Alden
Blue Ribbon Winners
V. Weisbeck, Alden
Blue Ribbon Winners
RABBIT PROJECT CHAMPION
T. Barczykowski, Alden
MEAT RABBIT PROJECT CHAMPION
T. Barczykowski, Alden
Rabbit Auction Results
Grand Champion
E. Wierzba, Boston purchased by Clyde's Feed
Reserve Grand Champion
C. Mohney, Buffalo purchased by HLW Acres
Highly Commended
C. Saraceni, Alden purchased by Metalico Buffalo, Inc.
Commended
W. Lawrence, North Collins purchased by Wilson Transport, LLC
Project Champion
T. Barczykowski, Alden purchased by Nancy Jayne Marks